Oto tekst o książce o książce. To nie jest ani powtórzenie, przejęzyczenie czy duplikacja. To szczera prawda, która aż prosi się recenzji, opisu, krótkiego tekstu.

Powyżej, na skromnym zdjęciu, przedmiot, o którym mówimy.

To imponujące laboratorium badawcze a może raczej dokumentacja z wiwisekcji książki jako takiej, "książki samej w sobie".

Preliminarne podejście z eksploracyjnym zacięciem, wnikliwa analiza historyczna, charakterystyka procesów wytwórczych, to wszystko w odniesieniu do typowego źródła wiedzy pokolenia przed-cyfrowego, książki.

"Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski", mówi podtytuł widoczny na okładce.

I tak jest w istocie. Autor, Keith Houston, rzetelnie w sposób popularno-naukowy, bardzo przystępnym a jednocześnie zaciekawiającym piórem opisuje wnikliwie dzieje od wynalezienia pergaminu poprzez czcionkę Gutenberga po współczesne prasy drukarskie.

Poradniki, kryminały, powieści historyczne, beletrystyczne czy inne nigdy nie powstałyby, gdyby nie historia opisana właśnie tutaj w książce o książce.

Wiedza, informacja w postaci opowieści, baśni, legend, opisów rzeczywistości, kronik, dokumentów historycznych, badań nie byłaby przekazywana i nie objęłaby w ciągu 3000 lat wszystkich umysłów, nie zglobalizowałaby się, co jak wiemy i widzimy dzisiaj, przyczynia się do szybkiego postępu i rozwoju ludzkości.

Świat bez książki byłby zupełnie inny. Ale jaki, czy lepszy?

Chyba nie, bo książka naszym towarzyszem jest.